Види каменю
Граніт – найпоширеніша на землі порода вулканічного походження. Цей камінь має зернисту структуру. Родовища граніту знаходяться на всіх континентах. Утворилася ця гірська порода в надрах землі внаслідок охолодження та подальшого затвердіння магми. Але також зустрічаються поклади гранітної породи на поверхні земної кори, що утворилися в результаті кристалізації (метаморфізм).
Структура цього природного каменю у різних родовищах відрізняється величиною зерна. Є крупнозернистий, середньозернистий та дрібнозернистий камінь. Розмір зерна істотно впливає на фізичні властивості каменю та його зовнішній вигляд. Крупнозернисті та середньозернисті граніти більш стійкі до зовнішніх атмосферних факторів, мають менший ступінь водопоглинання, тому частіше застосовуються у зовнішній обробці та для виготовлення пам’ятників.
Гранітна порода поєднує в собі різні види мінералів, що обумовлює величезну різноманітність кольору та фактури цього каменю. Найбільше в граніті міститься польових шпатів (понад 65%), також до складу породи входить значна кількість кварцу (30%) і невеликий процент у мінеральному складі граніту припадає на рогову обманку та біорит. За своєю міцністю граніт перевершує багато натуральних матеріалів, у тому числі і мармур. Температура плавлення граніту складає 700 градусів. А висока щільність каменю (2600 кг/м3) забезпечує його стійкість до вологи, низьких температур.
- Порфіроподібний – камінь, що містить вкраплення кварцу та ортоклазу подовженої форми.
- Пегматоїдний – граніт із рівномірною зернистістю.
- Фінляндський – камінь має округлі включення червоного ортоклазу.
- Гнейсоподібний граніт – камінь з дрібнозернистою структурою та паралельним розташуванням вкраплень слюди.
- Мусковітовий – камінь містить мусковіт, кварц, ортоклазу.
Забарвлення каменю повністю залежить від кольору мінералів, що входять до складу породи. Особливо впливають на колір каменю мінерали темного кольору та забарвлення польового шпату. У різних родовищах склад гранітної породи суттєво відрізняється, тому колір та відтінки каменю з різних місць теж відрізнятимуться. В Україні понад десять різновидів гранітів, що відрізняються кольором та текстурою. Найбільшою популярністю користуються граніти житомирського та коростишівського родовища.