Види каменю

  Граніт – найпоширеніша на землі порода вулканічного походження. Цей камінь має зернисту структуру. Родовища граніту знаходяться на всіх континентах. Утворилася ця гірська порода в надрах землі внаслідок охолодження та подальшого затвердіння магми. Але також зустрічаються поклади гранітної породи на поверхні земної кори, що утворилися в результаті кристалізації (метаморфізм).

  Структура цього природного каменю у різних родовищах відрізняється величиною зерна. Є крупнозернистий, середньозернистий та дрібнозернистий камінь. Розмір зерна істотно впливає на фізичні властивості каменю та його зовнішній вигляд. Крупнозернисті та середньозернисті граніти більш стійкі до зовнішніх атмосферних факторів, мають менший ступінь водопоглинання, тому частіше застосовуються у зовнішній обробці та для виготовлення пам’ятників.

  Гранітна порода поєднує в собі різні види мінералів, що обумовлює величезну різноманітність кольору та фактури цього каменю. Найбільше в граніті міститься польових шпатів (понад 65%), також до складу породи входить значна кількість кварцу (30%) і невеликий процент у мінеральному складі граніту припадає на рогову обманку та біорит. За своєю міцністю граніт перевершує багато натуральних матеріалів, у тому числі і мармур. Температура плавлення граніту складає 700 градусів. А висока щільність каменю (2600 кг/м3) забезпечує його стійкість до вологи, низьких температур.

  • Порфіроподібний – камінь, що містить вкраплення кварцу та ортоклазу подовженої форми.
  • Пегматоїдний – граніт із рівномірною зернистістю.
  • Фінляндський – камінь має округлі включення червоного ортоклазу.
  • Гнейсоподібний граніт – камінь з дрібнозернистою структурою та паралельним розташуванням вкраплень слюди.
  • Мусковітовий – камінь містить мусковіт, кварц, ортоклазу.

  Забарвлення каменю повністю залежить від кольору мінералів, що входять до складу породи. Особливо впливають на колір каменю мінерали темного кольору та забарвлення польового шпату. У різних родовищах склад гранітної породи суттєво відрізняється, тому колір та відтінки каменю з різних місць теж відрізнятимуться. В Україні понад десять різновидів гранітів, що відрізняються кольором та текстурою. Найбільшою популярністю користуються граніти житомирського та коростишівського родовища.

 Букінський граніт
granitm

Букінський гранітний кар’єр розташований у Житомирській області. Чорний камінь, що видобувається в букинському родовищі, має насичений, глибокий колір із блакитним відтінком. Перевагою букінського граніту можна назвати високу щільність, однорідність текстури та незначні вкраплення слюди. Особливо великим попитом користується цей камінь у виробництві ритуальних виробів: пам’ятників, монументів, огорож та різноманітних елементів для декоративного оформлення поховань. Чорний букінський граніт має дрібнозернисту структуру, що забезпечує йому стійкість до будь-яких атмосферних явищ. Пам’ятники з цього матеріалу стоять просто неба понад 50 років, не втрачаючи своєї естетичності. Букинський граніт добре піддається обробці, з нього виготовляють вази, балясини, колони, кулі та інші вироби різних форм. Поверхня каменю легко шліфується та полірується. Пам’ятники з букінського граніту ідеально підходять для художнього оформлення методом гравіювання.

 Габбро
granitm

У Житомирській області місто Коростишів свою популярність набуло завдяки величезній популярності ритуальних пам’яток з місцевого граніту габро. За своїми зовнішніми якостями габро з Коростишева трохи поступається букінському каменю, оскільки має природні вкраплення мінералів сірого та зеленого кольору. В габро міститься рівна кількість лабрадора, бітовніту і різних кольорових мінералів. Застосовується цей камінь завдяки своїй міцності у будівництві як облицювальний матеріал та для виготовлення ритуальних виробів.

 Василівський граніт
granitm

Василівське родовище граніту знаходиться у Коростенському районі Житомирської області. Камінь із цього кар’єру відомий далеко за межами України. За своїми декоративними якостями васильївський граніт належить до кращих гранітів. Камінь має своєрідне забарвлення: поєднання червоного кольору із зеленими вкрапленнями різних відтінків. По структурі це середньозернистий граніт. Камінь має гарні фізико-механічні характеристики для будівельних робіт. Використовується матеріал і для зовнішньої обробки, і для внутрішніх оздоблювальних робіт.

 Дідковіцький граніт
granitm

У дідковицькому кар’єрі, розташованому біля села Дідковичі на Житомирщині, добувають середньозернистий камінь. Забарвлення граніту рожево-коричневе. На загальному тлі породи є чіткі «зіркові» вкраплення кристалів мікрокліни та плями біотиту. Дідковицький граніт використовують у всіх видах будівельних та облицювальних робіт, а також у виробництві ритуальних виробів.

 Лабродорит
granitm

На Житомирщині у селі Добринь добувають темно-синій камінь лабродорит. Особливістю цього каменю можна назвати ефект свічення, який виникає від заломлення світла в мінералах різної величини.

 Капустинський граніт
granitm

Капустинське родовище граніту знаходиться у Кіровоградській області. Камінь, що видобувається там, має крупнозернисту структуру та яскравий червоний колір із вкрапленнями мінералів інших кольорів та відтінків.

 Лєзніковскій граніт
granitm

Граніт із лезниковського кар’єру відомий далеко за межами України. Це напрочуд гарний камінь яскраво-червоного кольору із середньозернистою структурою. Лезніковський граніт особливо цінний своїми естетичними якостями. Його особливістю є рівномірне розподілення відтінків червоного кольору та невелике вкраплення мінералів інших кольорів. Використовується природний камінь із лезниковського кар’єру для зовнішнього облицювання будівель, для внутрішнього оздоблення приміщень, для виготовлення камінів, підвіконь, стільниць, для оформлення вхідних груп. Широке застосування знайшов лезніковскій граніт у виробництві ритуальних виробів, пам’ятників.

 Маславський граніт
granitm

Місце народження оливівського граніту знаходиться на Житомирщині біля села Суха Воля у Володарськ-Волинському районі. Камінь з маславського кар’єру має однорідну середньозернисту текстуру. Колір каменю – відтінки оливкового та зеленого кольору, але є й незначні вкраплення мінералів інших кольорів.

 Межирічський граніт
granitm

Межирічське родовище розташоване на Житомирщині Коростенському районі біля села Межиричка. Тут видобувається коричнево-рожевий середньозернистий камінь, який можна віднести до кращих за декоративністю. Примітні кар’єри в Межирічці тим, що кам’яні блоки, які вони отримують, досить великих розмірів – від 5 м3. Тому граніт з Межирічки можна використовувати для виготовлення великих монолітних виробів, наприклад колон. Крім того, цей камінь добре зарекомендував себе в зовнішній обробці будівель, оскільки має високу щільність і низьку пористість. Граніт добре формується у блоки та не має внутрішніх дефектів. Його благородний колір добре зберігається при термообробці та поліруванні.

 Ємельянівський граніт
granitm

Ємельянівське родовище граніту знаходиться на Житомирщині поблизу залізничної станції Омельянівка. Камінь, що видобувається в кар’єрі Емельяну, середньозернистий з рівномірним помаранчевим відтінком. На загальному тлі чітко видно малюнок кільцеподібних ланцюжків темних мінералів – кварцу та біотиту. Цей шляхетний аристократичний камінь використовується для створення меморіальних комплексів, для облицювання будівель та інших видів будівельних робіт. З емельянівського граніту можна виготовляти і дрібні декоративні вироби, і великі стели. Також цей камінь застосовується і для внутрішнього оздоблення приміщень.

 Осинківський лабрадорит
granitm

Осинківське родовище знаходиться у селі Головине, Житомирської області. Тут видобувають темно-синій камінь із вкрапленнями мінералів різного кольору.

 Покостовський граніт
granitm

Покостівське родовище граніту знаходиться у селі Покостівка на Житомирщині. Покостівський камінь – це один із найпопулярніших гранітів не лише в Україні, а й за її межами. У костівському кар’єрі можна добувати величезні кам’яні брили та використовувати їх для виготовлення виробів великих розмірів. Сірий камінь має невеликі чорні вкраплення і чудово підходить для зовнішнього та внутрішнього оздоблення приміщень, для виготовлення стільниць сходів, поручнів, колон, баляс та інших виробів.

 Симоновський граніт
granitm

У Симонівському гранітному кар’єрі (Житомирська область) добувають дрібнозернистий червоний граніт з незначними сірими вкрапленнями.

 Токівський граніт
granitm

Токівський гранітний кар’єр знаходиться в Дніпропетровській області і є одним із найбільших в Україні. У цьому родовищі видобувають камінь коричневого кольору. Структура граніту досить однорідна, лише невеликі вкраплення інших кольорів розбавляють основне тло. Застосовується камінь у будівництві для зовнішніх робіт та виготовлення ритуальних виробів. Усередині приміщення оздоблювальні роботи з цим гранітом не проводяться, оскільки камінь має другий клас радіоактивності. Токівський граніт дуже твердий, але добре полірується і зберігає свій колір при термообробці.